ABONE VERİTABANLARI

TÜBİTAK ELEKTRONİK KAYNAKLAR ULUSAL AKADEMİK LİSANS - EKUAL KULLANIM HAKLARI SÖZLEŞMESİ

 

VERİTABANLARI

SPRINGERLINK

 

HAKKINDA

SpringerLink kimya, bilgisayar bilimi, ekonomi, mühendislik, çevre bilimleri, yer bilimleri, hukuk, yaşam bilimleri, matematik, tıp, fizik ve astronomi konularındaki 2073 dergiye 1997’den günümüze erişim sağlar. Ayrıca 483 adet dergiye de Açık Erişim yoluyla erişim sağlanmaktadır.

YARDIM

Yardım

izle

OVID-LWW Lippincott Williams and Wilkins (LWW) yayınevine ait LWW Total Access veritabanı,her doktorun referans kaynağı olabilecek genel konulu anahtar dergilerin yanı sıra,özel uzmanlık dalları üzerine yazılan dergileri ve hemşirelik dergilerini de kapsamaktadır.LWW Total Access Koleksiyonunda, 332 adet tam metin dergi bulunmaktadır.İçerdiği konulardan bazıları: Kardiyoloji, Dermatoloji, Mikrobiyoloji, Nöroloji,Hemşirelik,Beslenme ve Diyet, Onkoloji, Ortopedi, Genetik, Beyin cerrahisi, Virüs bilimi, Sağlık Yönetimi,Patoloji,Kulak- Burun-Boğaz, Diş hekimliği, Hematoloji, Pediatri, Psikiyatri, Üroloji, Romatoloji, Geriatri & Gerontoloji vb. Ovid Yardım

Kullanım Video

EbscoHost firmasının 21 veritabanını kapsamaktadır.. 11191 Dergiye tam metin erişim sağlar.

EbscoHost Veritabanları Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ

Academic Search™ Complete (Tüm disiplinler)

Business Source® Complete (Iktisadi ve İdari Bilimler)

eBook Academic Collection (EBSCOhost)

ERIC® (Eğitim)

GreenFILE (Çevre)

Hiperkitap (eBook Collection) (13.000 Türkçe e-kitap içerir)

Library, Information Science & Technology Abstracts™ with Full Text (Kütüphanecilik)

Newswires

Teacher Reference Center

EBSCOhost Yardım
Tümüyle akademik 135.000 civarı multi disipliner tam metin elektronik kitabı içeren EBSCO eBook Academic Collection veritabanına 2014 yılında abone olunmuştur.

Tüm disiplinlerde (hukuk, tıp, psikoloji, mühendislik, tarım, fen, edebiyat, işletme, siyaset bilimi, eğitim, güzel sanatlar, mimarlık, v.b. ) 450’den fazla akademik yayıncının elektronik kitaplarına erişim mümkündür. MIT Press’ten Taylor & Francis’e bir çok yayıncının kitaplarına mobil araçlarla erişim imkanı vardır.

e-Book Academic Collection Özellikleri:

 • Akademik kitaplardan oluşan kitapların 108,554’e yakını yüklenebilir özelliktedir.
 • 450’den fazla akademik yayıncının elektronik kitaplarına erişim mümkündür.
 • Herhangi bir kullanıcı sınırlaması olmaksızın, SINIRSIZ kullanıcı ve LİMİTSİZ kullanım imkanı sunar.
 • Kitapları herhangi bir limit olmaksızın indirebilme ve ödünç verebilme özelliği bulunur.
 • Bilgisayarlarınıza, taşınabilir cihazlara (e-kitap okuyucu tabletler, ipad vs) indirebilir, aktarabilir ve offline olarak çevrimdışıyken okuyabilirsiniz.
 • E-kitapların içerisinde gezinmek, tarama yapmak mümkündür.
 • Kitaplar hakkında not alabilme ve daha önce alınmış notları görüntüleyebilme özelliği vardır.
 • Dünyanın en kapsamlı İngilizce sözlüğüne sahiptir.
 • Kitapları tek bir seferde 60 sayfaya kadar bastırabilme özelliği vardır.
 • E-kitapları dünyanın en popüler formatlarında otomatik olarak atıflayabilme özelliği vardır.
 • Kitaplar hakkındaki bilgileri, dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabilme özelliği vardır.

Bu kitaplardan yüklenebilir özelliği olan e-kitapları ödünç alabilmeniz, taşınabilir cihazlarınıza (ebook okuyucu tabletler, ipad vs) indirebilmeniz, transfer edebilmeniz ve offline olarak çevrimdışı iken okuyabilmeniz icin Adobe Content Server programını yüklemeniz gerekmektedir.

E-Kitapların indirilmesi ve kullanımına ilişkin bilgilere aşağıdaki linkler aracılığıyla erişebilirsiniz:

- Ekitap İndirme Klavuzu: http://support.ebsco.com/training/lang/tr/ebooks/E-kitap_Indirme_Kilavuzu.pdf

- eBooks on EBSCOhost – Downloading (Flash Video – 4mins) (İngilizce):

DETAY için TIKLAYINIZ

E-books Yardım

SCOPUS
Tarım, biyoloji bilimleri, sanat ve beşeri bilimler, biyokimya, genetik ve moleküler biyoloji, işletme, yönetim ve muhasebe, kimya mühendisliği, kimya, bilgisayar bilimi, karar bilimleri, ekonomi, ekonometri ve finans, enerji, mühendislik, tıp ve dişçilik, sinirbilimi, çevre bilimleri, kimya, matematik, bağışıklık, immünoloji ve mikrobiyoloji, materyaller bilimi, hemşirelik ve sağlık meslekleri, fizik, çevre mühendisliği, jeoloji, doğa bilimi, veteriner bilimi ve tıbbı, eczacılık, toksikoloji ve ilaç bilimi, psikoloji alanlarında 2235 Dergiye tam metin erişim sağlar.

SCOPUS, Bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan; hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır

ScienceDirect Yardım
SciVerse Hub Kullanıcı Eğitimi
Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Instute of Electrical Engineers (IEE) organizasyonlarına ait 1950 yılından bu yana yayınlanmış olan bütün süreli yayın, konferans bildirileri ve Standartlara ait 976.857’i aşkın dokümana tam metin erişim imkanı sağlamaktadır. 413 Dergi ,
880.000 Konf.Bildirisi 1.800 Standart’a erişim sağlar.
IEEE Online Tanıtım

IEEE Yardım

Taylor ; Francis veritabanı; Tarım, Sanat , Kimya, Bilgisayar bilimi, Eğitim, Mühendislik ve teknoloji, Coğrafya, Sağlık bilimleri, Matematik, Sosyal bilimler, Fizik ve astronomi alanlarında 979 Dergiye tam metin erişim imkanı sağlamaktadır. T&F Yardım
ISI; fen bilimleri, sosyal bilimler ile sanat ve insan bilimlerinin tüm alanlarında en iyi yayınları seçer ve indeks altına alır.Bu yayınların içinde buluna çok değişik türdeki dokümanlar veri tabanına eklenir. Bu, bir yayında çıkmış olan belirli bir mektubu, düzeltmeyi, eki, alıntıyı, yazı kurulu metnini ya da tanıtım yazısını tarayabilirsiniz anlamına gelir. Kayıtlar; atıfta bulunulan referanslar, başlıklar, yazarlar, anhtar kelimeler, özet ve diğer belge ayrıntıları hakkında bilgileri içerir. Web of Science bibliyografig bir veri tabanı olmasına rağmen binlerce yayının tam metnine erişimi bir köprü ile sağlar. Tam metine erişim sağlanabilmesi ilgili elektronik yayınlara abone olmasına bağlıdır. WOS Online Tanıtım

WoS Yardım

İthenticate İntihal Engelleme Programı
İntihalin tespiti ve yayınlanmadan önce yazılı yapıtın özgünlüğü sağlamak için; yayıncılar, araştırmacılar, akademik kurumlar,editörler vs.. tarafından dünya çapında kullanılan İThenticate TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun Akademik yayınlarla ilgili “intihali engelleme” akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödev, tez, proje ve çalışmaları hariç) programı ULAKBİM tarafından Üniversitelerin öğretim üyelerinin hizmetine sunulmuştur.
-iThenticate; akademisyenlerin kendi draft akademik makalelerini intihal yönüyle kontrol etmeleri için sunulmuş bir programdır.
İThenticate; yazar gurupları, akademisyenler, editörler, bilimsel yayın kuruluşlarının katılımları ile 32 milyondan fazla eserini içerisinde barındıran 24 milyardan fazla web sayfasında tarama yapma imkânı sağlayan yaklaşık 122 milyon içeriğe sahip bilgi havuzunda tarama yaparak intihalin tespitinde kolaylık sağlar.
Çok kolay bir kullanımı olan yazılıma sadece mail programınıza dosya ekler gibi incelemek istediğiniz dosyayı yüklemeniz yeterlidir. Word xml, text, Postscript, PDF,HTML,WordPerpect WPD, RTF gibi dosya uzantılarını destekler.
ABC-CLIO, SAGE CrossRef, Gale, Taylor&Francis, PubMed Emerald, EBSCOhost, Oxford University Press, IEEE, Elsevier, Nature Publishing, Ovid, Pearson, McGrawHill, Wiley gibi yayınevleri ile çalışmaktadır.
NOT: iThenticate kullanım yetkisi; Dr. ve üstü ünvanlı akademisyenlere verilebilir.

- DETAYLI BİLGİ

Kılavuz
JSTOR veri tabanı uluslar arası düzeyde yayınlanmış 353 hakemli dergiyi kapsamaktadır. Dergilerin son yılları hariç, geriye dönük bütün yıllarına tam metin erişilmektedir. Geriye dönük sayılar, dergilerin ilk sayısından en son iki veya beş yıl öncesine kadar gitmektedir. Üniversitemiz Jstor veri tabanı içinde bulunan "Art & Sciences I, II Collections"a abonedir. Bu koleksiyon içinde yer alan dergiler; ekonomi, tarih, siyaset bilim, eğitim, felsefe, sosyoloji, istatistik, matematik, alan çalışmaları (African American Studies, Middle East Studies), antropoloji, arkeoloji, ekoloji,vb. konuları kapsamaktadır.
Erişim adresi: http://www.jstor.org/
Jstor Yardım

Elsevier BV ve TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından yapılan anlaşma çerçevesinde 2016-18 yılları arasında EKUAL hizmetlerinden yararlanan tüm üyelere Mendeley Institutional Edition ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Mendeley araştırmacıların verimini artırabilecek bir referans yönetim sistemi ve dünya çapında 4.5 M’dan fazla kullanıcısı olan bir akademik işbirliği ağıdır.

Mendeley Instititonal Edition (MIE) kullanıcılar için genişletilmiş haklar tanıyan ve kurumlar için destek sağlayan bir platform olup temel Mendeley yetkinlileri üzerine kuruludur. MIE tarafından araştırmacı ve kütüphaneler için sağlanan genişletilmiş özellikler aşağıdaki gibidir:

 • 5GB  kişisel depolama alanı (standard 2GB’dan farklı olarak).
 • Sınırsız kapalı grup kurma özelliği (standard 1 gruptan farklı olarak)
 • Gruplarda 25 kişiye kadar üyelik (standard 3 üyeden farklı olarak)
 • Kurumlar için analiz aracı 
https://www.mendeley.com/    
Kullanım Kılavuzu

Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.

1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

Erişim için Tıklayınız...

 

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir. 


İçerik:

 • 1,200+ tam metin gazete
 • 130 haber bülteninden haberler
 • 67 milyona yakın tam metin makale

Öne çıkan gazeteler:

 • The Sydney Morning Herald (Australia)
 • The Times (UK)
 • Toronto Star
 • USA Today
 • The Washington Post
 • The Philadelphia Inquirer
 • Star Tribune (Minneapolis)
  

Haber bülteni kaynakları:

 
 • AP (Associated Press)
 • CNN Wire
 • PR Wire
 • UPI (United Press International)
 • Xinhua (China)

Televizyon ve Radyo Haber Metinleri Kaynakları:

 • ABC News (American)
 • ABC (Australian)
 • CBC (Canadian)
 • CBS News
 • CNBC
 • CNN
 • CNN International
 • FOX News
 • MSNBC
 • National Public Radio
 • PBS

Erişim için Tıklayınız...

 

Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (Uygulamaları Bilimler ve Teknoloji)
Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.  
Erişim: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=ast

Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (Uygulamaları Bilimler ve Teknoloji)

Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir. 

Erişim için Tıklayınız...