.
 

.
ARܒlü İki Öğrenci Daha, Mevlana Değişim Programı Kapsamında Yurt Dışına Gönderildi
.
Mevlana Değişim Programı, Alternatif Bir Program Olmaya Devam Ediyor
.
ARÜ, Mevlana Değişim Programı İle Doktora Seviyesinde İlk Öğrenci Değişimini Gerçekleştirdi

.
ARÜ “Mevlana Değişim Programı’nın” İlk Uygulayıcısı Oldu
Sayfa: 1 |

Ana Sayfa


18 Ocak 2013

ARÜ, MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI İLE DOKTORA SEVİYESİNDE İLK ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Ardahan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün Ardahan Halk Eğitim Merkezi’nde 18 - 19 Aralık tarihleri arasında birincisini gerçekleştirdiği Kariyer Günleri programına, Ardahan Üniversitesi (ARÜ), öğretim üyeleri, öğretim görevlileri ve öğrencileriyle destek oldu. 
ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, programın ikinci gününde “Hayat Boyu Öğrenme Programları” başlıklı sunumuyla, Erasmus, Farabi ve Mevlana Değişim Programları gibi yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerarası öğrenci,öğretim elemanı değişimine olanak sağlayan programlar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Söylemez, ARÜ’de okuyan öğrencilerin Öğrenci Değişim Programları’ndan faydalanarak yurtdışında bir veya iki dönem eğitim alabileceklerini ifade etti.
‘İŞKUR, üniversiteyi bitirdikten sonra hepinizin kapısını çalacağı bir kurumdur. Ancak iş bulma sürecine önceden hazırlıklı olmalıyız.’ diyen Söylemez, öğrencilerin eğitim süresi boyunca gelecekteki meslek hayatlarına olumlu etkiler yapacak değişim programlarına katılmasının önemine dikkat çekti. 
ARÜ’nün Mevlana Değişim Programı’nın ilk uygulayıcısı olduğunu, ulusal ve uluslararası üniversitelerle işbirliğinin giderek arttığının da altını çizen Söylemez, sunum sonrasında öğrencilerin sorularını yanıtladı. Program sonunda İŞKUR İl Müdürü Aydın Yılmaz, Prof. Dr. Orhan Söylemez’e I. Kariyer Günleri’ne verdiği destek dolayısıyla teşekkür etti.
Programa, İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Taner Beter’in “İş Arama Becerileri Hakkında Bilgilendirme”, “Mali Müşavir Nedir? Mali Müşavir Olmak İçin İlk Adımlar” ve ARÜ Öğretim Görevlisi Cihan Yılmaz’ın “Akademisyenlik” konularında yaptıkları sunumlar ile devam edildi.

Mevlana Değişim Programı’nın ilk uygulayıcısı olan Ardahan Üniversitesi, ilk doktora öğrenci değişimini de bu programla gerçekleştirdi.

Kurulduğu günden beri sürekli değişen, gelişen Ardahan Üniversitesi, Kafkasya Üniversiteler Birliği protokolüne imza attığı günden itibaren öğrenci ve akademisyen değişimlerini gerçekleştirmede öncü olma özelliğini koruyor. 

Daha önce lisans düzeyinde birçok öğrencisini Mevlana Değişim Programı kapsamında yurt dışına gönderen ARÜ, bu kez de değişimlerini lisansüstü düzeyde gerçekleştirdi.  Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Araştırma Görevlisi ve doktora öğrencisi olan Samet Azap bu kapsamda 2012-2013 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde 6 ay eğitim görmek üzere Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’ne gönderildi. 

ARÜ Araştırma Görevlisi Samet Azap, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Balcı’yı makamında ziyaret ettiğini ve beraberinde götürdüğü hediyeleri Rektör Balcı’ya takdim ettiğini belirtti. Arş. Gör. Azap, Rektör Sabahattin Balcı’nın kendisine teşekkür ettiğini ve Ardahan’ın resimlerini içeren 2013 yılı takvimine baktığında duygulandığını söyledi. 

Arş. Gör. Azap, Rektör Balcı’nın, “Aslen Ardahanlıyım ancak 1966’dan beri Ardahan’a gitmek nasip olmadı, bir vesileyle Ardahan’ı ve iyi bir arkadaşım olan Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ı ziyaret etmek isterim.  Ardahan Üniversitesi yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen çok önemli işlere imza attı. Bu başarılarından ve Ardahan’ın gelişimine katkılarından dolayı başta Prof. Dr. Ramazan Korkmaz olmak üzere tüm idareci ve öğretim üyelerini kutluyorum” sözleriyle duygularını dile getirdiğini belirtti.


           

 
.
Adres: Ardahan Üniversitesi Yenisey Kampüsü, Çamlıçatak Mevkii, Merkez / Ardahan 75000   Telefon: +90 478 211 75 52 / 2187   Faks: +90 478 211 75 09